Omron Automation & Safety ZX1-LD100A61 5M
ZX1-LD100A61 5M picture photo
Mfg. Part Number
ZX1-LD100A61 5M
Manufacturer
Product Category
Optical Sensors - Photoelectric, Industrial
Brief Description
100MM NPN 5M CABLE
Datasheet Download
ZX1-LD100A61 5M.pdf
Availability of ZX1-LD100A61 5M
QUANTITY
ZX1-LD100A61 5M Order Process
Ship out your order
Specifications of ZX1-LD100A61 5M
Internal Part NumberEIS-ZX1-LD100A61 5M
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / Vendor undefined
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyOptical Sensors - Photoelectric, Industrial
Series-
Sensing MethodReflective
Sensing Distance3.937" (100mm)
Voltage - Supply-
Response Time100ms
Output ConfigurationNPN - Open Collector
Connection MethodCable
Ingress ProtectionIEC IP67
Cable Length196.85" (5m)
Light Source-
Adjustment Type-
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ZX1-LD100A61 5M
Related LinksZX1-LD1, ZX1-LD100A61 5M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
ZX1-LD100A61 5M Details Description
Related parts for ZX1-LD100A61 5M
IC COMPARATOR LP 16-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS DUAL R/A PCB datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 1% 35W TO263 datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 24VIN +/-9VOUT datasheet.pdf
RES 2.32 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 68UH SMD datasheet.pdf
CAP CER 11PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf