Omron Automation & Safety ZX1-LD100A61 5M
ZX1-LD100A61 5M picture photo
Mfg. Part Number
ZX1-LD100A61 5M
Manufacturer
Product Category
Optical Sensors - Photoelectric, Industrial
Brief Description
100MM NPN 5M CABLE
Datasheet Download
ZX1-LD100A61 5M.pdf
Availability of ZX1-LD100A61 5M
QUANTITY
ZX1-LD100A61 5M Order Process
Ship out your order
Specifications of ZX1-LD100A61 5M
Internal Part NumberEIS-ZX1-LD100A61 5M
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / Vendor undefined
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyOptical Sensors - Photoelectric, Industrial
Series-
Sensing MethodReflective
Sensing Distance3.937" (100mm)
Voltage - Supply-
Response Time100ms
Output ConfigurationNPN - Open Collector
Connection MethodCable
Ingress ProtectionIEC IP67
Cable Length196.85" (5m)
Light Source-
Adjustment Type-
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ZX1-LD100A61 5M
Related LinksZX1-LD1, ZX1-LD100A61 5M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
ZX1-LD100A61 5M Details Description
Related parts for ZX1-LD100A61 5M
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
LOCKOUT HI SECURITY 3" RED 6PC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS JAMNUT PINS datasheet.pdf
ENCODER SMALL 2CH 120LPI RND datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.745" 3MM 2LD datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
1000VDC HLDR STUD TERMINAL 450A datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 5% 15V 2711 datasheet.pdf
RES SMD 68K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf