Omron Automation & Safety ZX1-LD300A61 5M
ZX1-LD300A61 5M picture photo
Mfg. Part Number
ZX1-LD300A61 5M
Manufacturer
Product Category
Optical Sensors - Photoelectric, Industrial
Brief Description
300MM NPN 5M CABLE
Datasheet Download
ZX1-LD300A61 5M.pdf
Availability of ZX1-LD300A61 5M
QUANTITY
ZX1-LD300A61 5M Order Process
Ship out your order
Specifications of ZX1-LD300A61 5M
Internal Part NumberEIS-ZX1-LD300A61 5M
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / Vendor undefined
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyOptical Sensors - Photoelectric, Industrial
Series-
Sensing MethodReflective
Sensing Distance11.811" (300mm)
Voltage - Supply-
Response Time100ms
Output ConfigurationNPN - Open Collector
Connection MethodCable
Ingress ProtectionIEC IP67
Cable Length196.85" (5m)
Light Source-
Adjustment Type-
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ZX1-LD300A61 5M
Related LinksZX1-LD3, ZX1-LD300A61 5M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
ZX1-LD300A61 5M Details Description
Related parts for ZX1-LD300A61 5M
IC CONV PWM UVLO HV SOT223-4 datasheet.pdf
DIODE PIN GP 50V 1A SOT-23 datasheet.pdf
CONN HEADER 80POS .050" STR PCB datasheet.pdf
IC INSTR AMP PROGR PREC 14-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 100PF 500V X7R AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
IC FPGA SOC 25K LUTS 484FBGA datasheet.pdf
KK RPC 100 HDR FRLK RTAN 06 CKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
CBL ASSY STR JACK 2.5MM 6' 18AWG datasheet.pdf