Diodes Incorporated ZXM64N035GTA
ZXM64N035GTA picture photo
Mfg. Part Number
ZXM64N035GTA
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 35V 6.7A SOT223
Datasheet Download
ZXM64N035GTA.pdf
Availability of ZXM64N035GTA
QUANTITY
ZXM64N035GTA Order Process
Ship out your order
Specifications of ZXM64N035GTA
Internal Part NumberEIS-ZXM64N035GTA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)35V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C4.8A (Ta), 6.7A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs50 mOhm @ 3.7A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id1V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs27nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds950pF @ 25V
Power - Max2W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
Supplier Device PackageSOT-223
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ZXM64N035GTA
Related LinksZXM64N, ZXM64N035GTA Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
ZXM64N035GTA Details Description
Related parts for ZXM64N035GTA
RES SMD 620K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 52.3KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
C/A ST/MT-RJ, MM 20 datasheet.pdf
RES 3.79K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FAN IMP MTRZD 225X99MM 48VDC datasheet.pdf
RES 825 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
FEMALE CABLE CONNECTOR 4WAY datasheet.pdf
CONTACT SOCKET CRIMP 16-20AWG datasheet.pdf
OSC XO 37.056MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf