Diodes Incorporated ZXT10N50DE6TA
ZXT10N50DE6TA picture photo
Mfg. Part Number
ZXT10N50DE6TA
Brief Description
TRANS NPN 50V 3A SOT23-6
Datasheet Download
ZXT10N50DE6TA.pdf
Availability of ZXT10N50DE6TA
QUANTITY
ZXT10N50DE6TA Order Process
Ship out your order
Specifications of ZXT10N50DE6TA
Internal Part NumberEIS-ZXT10N50DE6TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
PCN Design/SpecificationLeadframe Material Update 09/Apr/2014
Date Code Mark Update 13/Jan/2015
Date Code Revision 01 13/Jan/2015
PCN Assembly/OriginAssembly/Test Site Addition 01/Jun/2015
PCN OtherCopper Bond Wire and Wafer Source 07/Nov/2013
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Transistor TypeNPN
Current - Collector (Ic) (Max)3A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)50V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic300mV @ 100mA, 3A
Current - Collector Cutoff (Max)100nA
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce100 @ 2A, 2V
Power - Max1.1W
Frequency - Transition165MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-6
Supplier Device PackageSOT-23-6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ZXT10N50DE6TA
Related LinksZXT10N, ZXT10N50DE6TA Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
ZXT10N50DE6TA Details Description
Related parts for ZXT10N50DE6TA
RES SMD 12.1K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 64K EE 14-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 19 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
PTC RESETTABLE RADIAL 16V 3A datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 40A TO220-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf