Diodes Incorporated ZXTP03200BGTA
ZXTP03200BGTA picture photo
Mfg. Part Number
ZXTP03200BGTA
Manufacturer
Product Category
Transistors (BJT) - Single
Brief Description
TRANS PNP 200V 2A
Datasheet Download
ZXTP03200BGTA.pdf
Availability of ZXTP03200BGTA
QUANTITY
ZXTP03200BGTA Order Process
Ship out your order
Specifications of ZXTP03200BGTA
Internal Part NumberEIS-ZXTP03200BGTA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
PCN Design/SpecificationDate Code Mark Update 13/Jan/2015
Date Code Revision 01 13/Jan/2015
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTransistors (BJT) - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Transistor TypePNP
Current - Collector (Ic) (Max)2A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)200V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic275mV @ 400mA, 2A
Current - Collector Cutoff (Max)50nA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce100 @ 1A, 5V
Power - Max1.25W
Frequency - Transition105MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
Supplier Device PackageSOT-223
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ZXTP03200BGTA
Related LinksZXTP03, ZXTP03200BGTA Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
ZXTP03200BGTA Details Description
Related parts for ZXTP03200BGTA
IC CLK BUFFER 2:5 2GHZ 20SO datasheet.pdf
IC HALF-BRIDGE QUAD 54-SOIC datasheet.pdf
ZIGBEE ROUTER, SMT, 2MW, OTA, CH datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 1A 120V datasheet.pdf
THERM PAD 5591S 210X300MM 1.5MM datasheet.pdf
RES 634K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 402MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X8L RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB datasheet.pdf
RES 8.66K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf