Diodes Incorporated ZXTP05120HFFTA
ZXTP05120HFFTA picture photo
Mfg. Part Number
ZXTP05120HFFTA
Brief Description
TRANS PNP DARL 120V 1A SOT23F-3
Datasheet Download
ZXTP05120HFFTA.pdf
Availability of ZXTP05120HFFTA
QUANTITY
ZXTP05120HFFTA Order Process
Ship out your order
Specifications of ZXTP05120HFFTA
Internal Part NumberEIS-ZXTP05120HFFTA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
PCN Design/SpecificationPart Marking Update 25/Sep/2015
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Transistor TypePNP - Darlington
Current - Collector (Ic) (Max)1A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)120V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic2V @ 2mA, 2A
Current - Collector Cutoff (Max)10µA
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce3000 @ 1A, 5V
Power - Max1.5W
Frequency - Transition150MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-3 Flat Leads
Supplier Device PackageSOT-23F
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ZXTP05120HFFTA
Related LinksZXTP051, ZXTP05120HFFTA Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
ZXTP05120HFFTA Details Description
Related parts for ZXTP05120HFFTA
RES SMD 51.1K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR WATCHDOG LV SC70-4 datasheet.pdf
OSC XO 14.31818MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
STATION 6-BUTTON W/EMERGENCYSTOP datasheet.pdf
CA,62.5,24F,OFNP,MPO datasheet.pdf
RES 220 OHM 2W 10% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 10V 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf