Diodes Incorporated ZXTP08400BFFTA
ZXTP08400BFFTA picture photo
Mfg. Part Number
ZXTP08400BFFTA
Brief Description
TRANS PNP 400V 0.2A SOT23-3
Datasheet Download
ZXTP08400BFFTA.pdf
Availability of ZXTP08400BFFTA
QUANTITY
ZXTP08400BFFTA Order Process
Ship out your order
Specifications of ZXTP08400BFFTA
Internal Part NumberEIS-ZXTP08400BFFTA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
PCN Design/SpecificationPart Marking Update 25/Sep/2015
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Transistor TypePNP
Current - Collector (Ic) (Max)200mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)400V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic190mV @ 40mA, 200mA
Current - Collector Cutoff (Max)50nA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce100 @ 50mA, 5V
Power - Max1.5W
Frequency - Transition70MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-3 Flat Leads
Supplier Device PackageSOT-23F
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ZXTP08400BFFTA
Related LinksZXTP084, ZXTP08400BFFTA Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
ZXTP08400BFFTA Details Description
Related parts for ZXTP08400BFFTA
CONN HEADER .100 SINGL STR 36POS datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 100MA 30V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES 2.37M OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
ANT TUF DUCK VHF 118-480MHZ MXI datasheet.pdf
TVS DIODE 8VWM 13.6VC DO214AA datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 1KV X7R 2225 datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CAP CER 3PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 3KV RADIAL datasheet.pdf
3 ROW BOX RECP 150 POS 100 C/L datasheet.pdf