Diodes Incorporated ZXTP25015DFH
ZXTP25015DFH picture photo
Mfg. Part Number
ZXTP25015DFH
Manufacturer
Product Category
Transistors (BJT) - Single
Brief Description
TRANS PNP 15V 4A SOT23-3
Datasheet Download
ZXTP25015DFH.pdf
Availability of ZXTP25015DFH
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ZXTP25015DFH Order Process
Ship out your order
Specifications of ZXTP25015DFH
Internal Part NumberEIS-ZXTP25015DFH
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTransistors (BJT) - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Transistor TypePNP
Current - Collector (Ic) (Max)4A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)15V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic220mV @ 500mA, 5A
Current - Collector Cutoff (Max)50nA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce300 @ 10mA, 2V
Power - Max1.25W
Frequency - Transition295MHz