Diodes Incorporated ZXTP25015DFH
ZXTP25015DFH picture photo
Mfg. Part Number
ZXTP25015DFH
Manufacturer
Product Category
Transistors (BJT) - Single
Brief Description
TRANS PNP 15V 4A SOT23-3
Datasheet Download
ZXTP25015DFH.pdf
Availability of ZXTP25015DFH
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ZXTP25015DFH Order Process
Ship out your order
Specifications of ZXTP25015DFH
Internal Part NumberEIS-ZXTP25015DFH
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTransistors (BJT) - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Transistor TypePNP
Current - Collector (Ic) (Max)4A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)15V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic220mV @ 500mA, 5A
Current - Collector Cutoff (Max)50nA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce300 @ 10mA, 2V
Power - Max1.25W
Frequency - Transition295MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ZXTP25015DFH
Related LinksZXTP25, ZXTP25015DFH Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
ZXTP25015DFH Details Description
Related parts for ZXTP25015DFH
CONN RCPT HSNG 4POS CRIMP SL-156 datasheet.pdf
RES 3 OHM 10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 11.4A TO247 datasheet.pdf
CAP POLY 3.3UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 2SKT STR PCB datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
OSC XO 76.8MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 28POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf