AVX Corporation 0101YA3R9CAT2A
0101YA3R9CAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0101YA3R9CAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3.9PF 16V NP0 01005
Datasheet Download
0101YA3R9CAT2A.pdf
Availability of 0101YA3R9CAT2A
QUANTITY
0101YA3R9CAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0101YA3R9CAT2A
Internal Part NumberEIS-0101YA3R9CAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductAVX - 0101 Series Ultra Miniature MLCC
Standard Package20,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.9pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.009" (0.22mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0101YA3R9CAT2A
Related Links0101YA3, 0101YA3R9CAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0101YA3R9CAT2A Details Description
Related parts for 0101YA3R9CAT2A
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
EVAL MOUDLE FOR BQ24081 datasheet.pdf
RES SMD 9.31 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 0.18 OHM 1.5W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 31POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
DIN datasheet.pdf
CAP CER 100PF 15KV datasheet.pdf