Littelfuse 01520003U
01520003U picture photo
Mfg. Part Number
01520003U
Manufacturer
Product Category
Fuseholders
Brief Description
FUSE HLDR BLADE 32V 60A IN LINE
Datasheet Download
01520003U.pdf
Availability of 01520003U
QUANTITY
01520003U Order Process
Ship out your order
Specifications of 01520003U
Internal Part NumberEIS-01520003U
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyFuseholders
Series152
Fuseholder TypeHolder
Fuse TypeBlade
For Use With/Related ProductsMAXI® ATC, MAXI® ATO
Fuse Size1.15" L x 0.35" W x 1.35" H (29.21mm x 8.85mm x 34.29mm)
Number of Circuits1
Voltage32V
Current Rating60A
Mounting TypeFree Hanging In Line
Orientation-
Termination StyleScrew Terminal
Contact Material-
Contact Finish-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)01520003U
Related Links0152, 01520003U Datasheet, Littelfuse Distributor
01520003U Details Description
Related parts for 01520003U
TERM BLOCK HDR 46POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 85NS 40TSOP datasheet.pdf
IC CTRLR INTERRPT 12.5MHZ 28PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 8.5A DPAK datasheet.pdf
CONN RCPT 9 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
OPTOISOLATR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 200V SCREW datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 3.09A 37 MOHM TH datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 25A SYNC 33QFN datasheet.pdf