Littelfuse 015403.5DRT
015403.5DRT picture photo
Mfg. Part Number
015403.5DRT
Brief Description
FUSE BRD MNT 3.5A 125VAC/VDC SMD
Datasheet Download
015403.5DRT.pdf
Availability of 015403.5DRT
QUANTITY
015403.5DRT Order Process
Ship out your order
Specifications of 015403.5DRT
Internal Part NumberEIS-015403.5DRT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
FamilyFuses
SeriesOMNI-BLOK® 154T
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating3.5A
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeSlow
Package / Case2-SMD, Square End Block with Holder
Mounting TypeHolder/Surface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t26.53
ApprovalsPSE, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ColorWhite
Size / Dimension0.383" L x 0.198" W x 0.150" H (9.73mm x 5.03mm x 3.81mm)
DC Cold Resistance0.0224 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)015403.5DRT
Related Links01540, 015403.5DRT Datasheet, Littelfuse Distributor
015403.5DRT Details Description
Related parts for 015403.5DRT
CAP CER 270PF 500V Y5P RADIAL datasheet.pdf
EDGECARD 212PS .050 SMD W/O PST datasheet.pdf
CABLE USB-A TO MICRO USB-B 5M datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 11POS .76M datasheet.pdf
RES 124 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V LVDS LOW 7PPM datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT UMQ-4024-A datasheet.pdf
ACCELEROMETER datasheet.pdf
COUNTER DIG HOUR IP66 0-999999.9 datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100K OHM 1% RADIA datasheet.pdf