Vishay/Dale 01B5001JF
01B5001JF picture photo
Mfg. Part Number
01B5001JF
Manufacturer
Product Category
Thermistors - NTC
Brief Description
THERM NTC 5K OHM 5% 26 AWG RAD
Datasheet Download
01B5001JF.pdf
Availability of 01B5001JF
QUANTITY
01B5001JF Order Process
Ship out your order
Specifications of 01B5001JF
Internal Part NumberEIS-01B5001JF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThermistor-Resistor Network Simulation Tool
Standard Package500
Category Sensors, Transducers
FamilyThermistors - NTC
SeriesB
PackagingBulk
Resistance in Ohms @ 25°C5k
Resistance Tolerance±5%
B Value Tolerance-
B0/50-
B25/50-
B25/75-
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Power - Max-
Length - Lead Wire-
Mounting TypeFree Hanging
Package / CaseBead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)01B5001JF
Related Links01B5, 01B5001JF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
01B5001JF Details Description
Related parts for 01B5001JF
RES 220 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC TERMINATOR SCSI 20-TSSOP datasheet.pdf
RES 18.2 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG YELLOW 2500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 18.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 453K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 52-UQFN datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf