AVX Corporation 02013J0R1BBSTR
02013J0R1BBSTR picture photo
Mfg. Part Number
02013J0R1BBSTR
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 0.1PF 25V 0201
Datasheet Download
02013J0R1BBSTR.pdf
Availability of 02013J0R1BBSTR
QUANTITY
02013J0R1BBSTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 02013J0R1BBSTR
Internal Part NumberEIS-02013J0R1BBSTR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-P®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.10pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated25V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0201 (0603 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.024" L x 0.013" W (0.60mm x 0.33mm)
Height - Seated (Max)0.011" (0.28mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)02013J0R1BBSTR
Related Links02013J0, 02013J0R1BBSTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
02013J0R1BBSTR Details Description
Related parts for 02013J0R1BBSTR
Crystal 11.0592MHz 30ppm 32pF 60 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
CONN HEADER 32PS .100 SINGLE SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS 24AWG .100 WHITE datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 2MM 15POS T/H datasheet.pdf
CABLE 4COND 16AWG BLACK 250' datasheet.pdf
CONN HOUSING 2POS datasheet.pdf
RES 125 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf