AVX Corporation 02013J0R2PBWTR\500
02013J0R2PBWTR\500 picture photo
Mfg. Part Number
02013J0R2PBWTR\500
Brief Description
CAP THIN FILM 0.2PF 25V 0201
Datasheet Download
02013J0R2PBWTR\500.pdf
Availability of 02013J0R2PBWTR\500
QUANTITY
02013J0R2PBWTR\500 Order Process
Ship out your order
Specifications of 02013J0R2PBWTR\500
Internal Part NumberEIS-02013J0R2PBWTR\500
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.20pF
Tolerance±0.02pF
Voltage - Rated25V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0201 (0603 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.024" L x 0.013" W (0.60mm x 0.33mm)
Height - Seated (Max)0.011" (0.28mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)02013J0R2PBWTR\500
Related Links02013J0R2, 02013J0R2PBWTR\500 Datasheet, AVX Corporation Distributor
02013J0R2PBWTR\500 Details Description
Related parts for 02013J0R2PBWTR\500
JUMPER-H1503TR/A2015L/H1501TR12" datasheet.pdf
CAP POLYMER 100UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
EVAL KIT FOR MAX4206 datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 450MA 500 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 301 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 121 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf