AVX Corporation 02013J0R3PBSTR
02013J0R3PBSTR picture photo
Mfg. Part Number
02013J0R3PBSTR
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 0.3PF 25V 0201
Datasheet Download
02013J0R3PBSTR.pdf
Availability of 02013J0R3PBSTR
QUANTITY
02013J0R3PBSTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 02013J0R3PBSTR
Internal Part NumberEIS-02013J0R3PBSTR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-P®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.30pF
Tolerance±0.02pF
Voltage - Rated25V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0201 (0603 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.024" L x 0.013" W (0.60mm x 0.33mm)
Height - Seated (Max)0.011" (0.28mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)02013J0R3PBSTR
Related Links02013J0, 02013J0R3PBSTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
02013J0R3PBSTR Details Description
Related parts for 02013J0R3PBSTR
RES SMD 10.5 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V TO92-3 datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 112PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 835MA 180 MOHM datasheet.pdf
RES NETWORK 2 RES 1K OHM 1505 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf