AVX Corporation 02013J0R5PBSTR
02013J0R5PBSTR picture photo
Mfg. Part Number
02013J0R5PBSTR
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 0.5PF 25V 0201
Datasheet Download
02013J0R5PBSTR.pdf
Availability of 02013J0R5PBSTR
QUANTITY
02013J0R5PBSTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 02013J0R5PBSTR
Internal Part NumberEIS-02013J0R5PBSTR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-P®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.50pF
Tolerance±0.02pF
Voltage - Rated25V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0201 (0603 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.024" L x 0.013" W (0.60mm x 0.33mm)
Height - Seated (Max)0.011" (0.28mm)