AVX Corporation 02013J1R5ABSTR
02013J1R5ABSTR picture photo
Mfg. Part Number
02013J1R5ABSTR
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 1.5PF 25V 0201
Datasheet Download
02013J1R5ABSTR.pdf
Availability of 02013J1R5ABSTR
QUANTITY
02013J1R5ABSTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 02013J1R5ABSTR
Internal Part NumberEIS-02013J1R5ABSTR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-P®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.5pF
Tolerance±0.05pF
Voltage - Rated25V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0201 (0603 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.024" L x 0.013" W (0.60mm x 0.33mm)
Height - Seated (Max)0.011" (0.28mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)02013J1R5ABSTR
Related Links02013J1, 02013J1R5ABSTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
02013J1R5ABSTR Details Description
Related parts for 02013J1R5ABSTR
JACK .032-.046".206"L PRESS SN datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V S2H 0805 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 60A TO247AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
RES 22.6K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.3M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SNGL SP 2POS PLAST datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK-JACK BNC 50 OHM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
IC OPAMP GENERAL PURPOSE 8-SO datasheet.pdf
CAP CER 15PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
OSC XO 50.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf