Vishay Semiconductor/Diodes Division BY229X-800-E3/45
BY229X-800-E3/45 picture photo
Mfg. Part Number
BY229X-800-E3/45
Brief Description
DIODE GEN PURP 800V 8A ITO220AC
Datasheet Download
BY229X-800-E3/45.pdf
Availability of BY229X-800-E3/45
QUANTITY
BY229X-800-E3/45 Order Process
Ship out your order
Specifications of BY229X-800-E3/45
Internal Part NumberEIS-BY229X-800-E3/45
Standard Package50
Series-
PackagingTube
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)800V
Current - Average Rectified (Io)8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.85V @ 20A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)145ns
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 800V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-2 Full Pack, Isolated Tab
Supplier Device PackageITO-220AC
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BY229X-800-E3/45
Related LinksBY229X-8, BY229X-800-E3/45 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BY229X-800-E3/45 Details Description
Related parts for BY229X-800-E3/45
TERM BLOCK HDR 24POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS .8MM DL GOLD SMD datasheet.pdf
IC FPGA 490 I/O 1156BGA datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 25V 20% 1411 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
IC GATE NAND 2CH 2-INP 8-XSON datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 8POS datasheet.pdf
IC MONOLITHIC SENSOR POS 16TSSOP datasheet.pdf
DIP SWITCH datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf