AVX Corporation 02013J1R5ABWTR\500
02013J1R5ABWTR\500 picture photo
Mfg. Part Number
02013J1R5ABWTR\500
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 1.5PF 25V 0201
Datasheet Download
02013J1R5ABWTR\500.pdf
Availability of 02013J1R5ABWTR\500
QUANTITY
02013J1R5ABWTR\500 Order Process
Ship out your order
Specifications of 02013J1R5ABWTR\500
Internal Part NumberEIS-02013J1R5ABWTR\500
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-P®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.5pF
Tolerance±0.05pF
Voltage - Rated25V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0201 (0603 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.024" L x 0.013" W (0.60mm x 0.33mm)
Height - Seated (Max)0.011" (0.28mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)02013J1R5ABWTR\500
Related Links02013J1R5, 02013J1R5ABWTR\500 Datasheet, AVX Corporation Distributor
02013J1R5ABWTR\500 Details Description
Related parts for 02013J1R5ABWTR\500
RES SMD 73.2 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HEATSHRINK POLY Q2F 1/2" BLK 15' datasheet.pdf
CARDEDGE 72POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS .100 DBL STR PCB datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS 5.00MM PNL MNT datasheet.pdf
CAP CER 3PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .051M 13POS datasheet.pdf
AST BRITISH FUSE ASSORTMENT datasheet.pdf
DC/DC CONVERT QUAD 5V 1.4A datasheet.pdf
RES SMD 46.4 OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf