AVX Corporation 02014D104KAT2A
02014D104KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
02014D104KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1UF 4V X5R 0201
Datasheet Download
02014D104KAT2A.pdf
Availability of 02014D104KAT2A
QUANTITY
02014D104KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 02014D104KAT2A
Internal Part NumberEIS-02014D104KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated4V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)02014D104KAT2A
Related Links02014D1, 02014D104KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
02014D104KAT2A Details Description
Related parts for 02014D104KAT2A
RES SMD 91K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH W/ LIGHT 15A datasheet.pdf
FUSE 600V 20A HRCII-C BRIT DIM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 30POS SKT datasheet.pdf
VARISTOR 459V 8KA DISC 20MM datasheet.pdf
RES 180K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 2CN 500KSPS 8VSSOP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 24VDC datasheet.pdf