AVX Corporation 02016D473MAT2A
02016D473MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
02016D473MAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.047UF 6.3V X5R 0201
Datasheet Download
02016D473MAT2A.pdf
Availability of 02016D473MAT2A
QUANTITY
02016D473MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 02016D473MAT2A
Internal Part NumberEIS-02016D473MAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)02016D473MAT2A
Related Links02016D4, 02016D473MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
02016D473MAT2A Details Description
Related parts for 02016D473MAT2A
RES 510 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 17POS datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
TFLEX HR6170,DC1 9" X 9" datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 5.6K OHM 1206 datasheet.pdf
F3SJ-B1345P25 datasheet.pdf
XG4 18AWG 16/30 25C BRAID 300V datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS datasheet.pdf