AVX Corporation 0201YA110JAQ2A
0201YA110JAQ2A picture photo
Mfg. Part Number
0201YA110JAQ2A
Brief Description
CAP CER 11PF 16V NP0 0201
Datasheet Download
0201YA110JAQ2A.pdf
Availability of 0201YA110JAQ2A
QUANTITY
0201YA110JAQ2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0201YA110JAQ2A
Internal Part NumberEIS-0201YA110JAQ2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance11pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)