AVX Corporation 0201YA160KAT2A
0201YA160KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0201YA160KAT2A
Brief Description
CAP CER 16PF 16V NP0 0201
Datasheet Download
0201YA160KAT2A.pdf
Availability of 0201YA160KAT2A
QUANTITY
0201YA160KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0201YA160KAT2A
Internal Part NumberEIS-0201YA160KAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance16pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0201YA160KAT2A
Related Links0201YA1, 0201YA160KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0201YA160KAT2A Details Description
Related parts for 0201YA160KAT2A
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 110V datasheet.pdf
SHELF OPEN RACK NON VENT datasheet.pdf
CARD EDGE 12POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
TRANS NPN 230V 1.5A TO-92 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 50A 3X3DFN datasheet.pdf
RES 332K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .076M 11POS datasheet.pdf
15P F CRIMP BODY 4-40 INSERTS datasheet.pdf
F SIMRLR LVR R=19.5 FOR 83170 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT datasheet.pdf
RES SMD 6.98 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf