Cornell Dubilier Electronics SS220M025ST
SS220M025ST picture photo
Mfg. Part Number
SS220M025ST
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
SS220M025ST.pdf
Availability of SS220M025ST
QUANTITY
SS220M025ST Order Process
Ship out your order
Specifications of SS220M025ST
Internal Part NumberEIS-SS220M025ST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSS
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)9.05 Ohm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current51mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SS220M025ST
Related LinksSS220, SS220M025ST Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SS220M025ST Details Description
Related parts for SS220M025ST
BIT TORX T40 0.98" datasheet.pdf
RES 120K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
POS TRANS-XDCR WP 7/8 20K/5% datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.3 OHM 1% 25W datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE PIN datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
RF CABL MMCX ML RA / ML RA 6" datasheet.pdf