AVX Corporation 0201YA1R5CAT2A
0201YA1R5CAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0201YA1R5CAT2A
Brief Description
CAP CER 1.5PF 16V NP0 0201
Datasheet Download
0201YA1R5CAT2A.pdf
Availability of 0201YA1R5CAT2A
QUANTITY
0201YA1R5CAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0201YA1R5CAT2A
Internal Part NumberEIS-0201YA1R5CAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.5pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0201YA1R5CAT2A
Related Links0201YA1, 0201YA1R5CAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0201YA1R5CAT2A Details Description
Related parts for 0201YA1R5CAT2A
CONN HEADER 7POS R/A GOLD SMD datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 300MW NS-B1 datasheet.pdf
SNSW 10A LNGSHFT 1/4 BALL LEVER datasheet.pdf
TVS DIODE 102VWM 165.6VC AXIAL datasheet.pdf
DEVICENET T-TAP 1 DROP datasheet.pdf
RES 1.23K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 249K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.32K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
ZMD MOUNTING BRACKET datasheet.pdf
RES 287K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf