United Chemi-Con E36D750HPN472TA67M
E36D750HPN472TA67M picture photo
Mfg. Part Number
E36D750HPN472TA67M
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 75V SCREW
Datasheet Download
E36D750HPN472TA67M.pdf
Availability of E36D750HPN472TA67M
QUANTITY
E36D750HPN472TA67M Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D750HPN472TA67M
Internal Part NumberEIS-E36D750HPN472TA67M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating75V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Impedance-
Lead Spacing0.500" (12.70mm)
Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max)2.625" (66.68mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D750HPN472TA67M
Related LinksE36D750HP, E36D750HPN472TA67M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D750HPN472TA67M Details Description
Related parts for E36D750HPN472TA67M
Connector Receptacle 38 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 4A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 3.2A 22 MOHM SMD datasheet.pdf
OSC XO 480.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL GRN,R/G DIFF datasheet.pdf
RES 226 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 1.4K OHM 0.01% 0.3W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf