AVX Corporation 0201YA270JAT2A
0201YA270JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0201YA270JAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 27PF 16V NP0 0201
Datasheet Download
0201YA270JAT2A.pdf
Availability of 0201YA270JAT2A
QUANTITY
0201YA270JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0201YA270JAT2A
Internal Part NumberEIS-0201YA270JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance27pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0201YA270JAT2A
Related Links0201YA2, 0201YA270JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0201YA270JAT2A Details Description
Related parts for 0201YA270JAT2A
FIXED IND 18UH 140MA 3.1 OHM TH datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
IC POT NV 128POS HV 10-USOP datasheet.pdf
PWR SUPPLY 10W OPEN 24V 0.42A datasheet.pdf
RES SMD 8.56K OHM 0.15W 0603 datasheet.pdf
TOWER SYSTEM KIT K60N512 KEIL datasheet.pdf
STRIP MARKER 28 STD datasheet.pdf
RES 36.5 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 12PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
500 TB SOCKET CLOSE VER datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 150V 80A SOT227 datasheet.pdf