AVX Corporation 0201YJ2R9BBWTR\500
0201YJ2R9BBWTR\500 picture photo
Mfg. Part Number
0201YJ2R9BBWTR\500
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 2.9PF 16V 0201
Datasheet Download
0201YJ2R9BBWTR\500.pdf
Availability of 0201YJ2R9BBWTR\500
QUANTITY
0201YJ2R9BBWTR\500 Order Process
Ship out your order
Specifications of 0201YJ2R9BBWTR\500
Internal Part NumberEIS-0201YJ2R9BBWTR\500
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-P®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.9pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated16V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0201 (0603 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.024" L x 0.013" W (0.60mm x 0.33mm)
Height - Seated (Max)0.011" (0.28mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0201YJ2R9BBWTR\500
Related Links0201YJ2R9, 0201YJ2R9BBWTR\500 Datasheet, AVX Corporation Distributor
0201YJ2R9BBWTR\500 Details Description
Related parts for 0201YJ2R9BBWTR\500
JUMPER-H1500TR/A3048V/H1500TR 2" datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 5% 3W Z BEND datasheet.pdf
BATTERY LITHIUM 3V RECHARGE datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 30POS datasheet.pdf
RES 50.5 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRGHT PIN datasheet.pdf
NUT DRIVER HEX SOCKET 1/4" 3.5" datasheet.pdf