Rohm Semiconductor MCR18EZHJ125
MCR18EZHJ125 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZHJ125
Brief Description
RES SMD 1.2M OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZHJ125.pdf
Availability of MCR18EZHJ125
QUANTITY
MCR18EZHJ125 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZHJ125
Internal Part NumberEIS-MCR18EZHJ125
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZHJ125
Related LinksMCR18E, MCR18EZHJ125 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZHJ125 Details Description
Related parts for MCR18EZHJ125
REG SW 2.5-12.6V 6A HORZ T/H datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 15MA DO35 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 3.3A 240VAC 48VDC datasheet.pdf
CONN HEADER 33POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS .100 POLAR 15AU datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
RES SMD 7.32KOHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CABLE 4COND 14AWG RED datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 127 TYPE A 31POS datasheet.pdf