AVX Corporation 0201YJ3R2ABWTR
0201YJ3R2ABWTR picture photo
Mfg. Part Number
0201YJ3R2ABWTR
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 3.2PF 16V 0201
Datasheet Download
0201YJ3R2ABWTR.pdf
Availability of 0201YJ3R2ABWTR
QUANTITY
0201YJ3R2ABWTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 0201YJ3R2ABWTR
Internal Part NumberEIS-0201YJ3R2ABWTR
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-P®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.2pF
Tolerance±0.05pF
Voltage - Rated16V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0201 (0603 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.024" L x 0.013" W (0.60mm x 0.33mm)
Height - Seated (Max)0.011" (0.28mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0201YJ3R2ABWTR
Related Links0201YJ3, 0201YJ3R2ABWTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
0201YJ3R2ABWTR Details Description
Related parts for 0201YJ3R2ABWTR
IC TXRX RS485/422 5V ESD 14SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EXTEND datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR UCC28230 datasheet.pdf
IC DRIVER HALF BRIDGE 8-DIP datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 160MA 250VAC RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 120PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 16K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 232K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 56 OHM 11W 5% AXIAL datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK/NAT 5.12"LX3.43"W datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf