Amphenol Aerospace Operations D38999/26KJ61SN
D38999/26KJ61SN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26KJ61SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/26KJ61SN.pdf
Availability of D38999/26KJ61SN
QUANTITY
D38999/26KJ61SN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26KJ61SN
Internal Part NumberEIS-D38999/26KJ61SN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MILJ
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
FeaturesFirewall Usage, Shielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26KJ61SN
Related LinksD38999/, D38999/26KJ61SN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26KJ61SN Details Description
Related parts for D38999/26KJ61SN
FITTING COVER COUPLER WHITE datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 4.8"L X 4.8"W datasheet.pdf
CONN RECEPT 110POS TYPE A R/A datasheet.pdf
CAP MICA 620PF 1% 1KV 2220 datasheet.pdf
CABLE 17POS M12 SOCKET-WIRE 5M datasheet.pdf
CAP ALUM 39UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONN HSG INSERT 5POS PIN datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X9.5MM XCUT SFP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
FUSE 200A 1000V 2XL PV BOLT-IN V datasheet.pdf