Panasonic Electric Works HJ2-AC200V
HJ2-AC200V picture photo
Mfg. Part Number
HJ2-AC200V
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 7A 200V
Datasheet Download
HJ2-AC200V.pdf
Availability of HJ2-AC200V
QUANTITY
HJ2-AC200V Order Process
Ship out your order
Specifications of HJ2-AC200V
Internal Part NumberEIS-HJ2-AC200V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsGeneral Appl Guidelines
Standards Chart
How to Read Date Codes
Standard Package20
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesHJ
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current6.7mA
Coil Voltage200VAC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)7A
Switching Voltage250VAC, 125VDC - Max
Turn On Voltage (Max)160 VAC
Turn Off Voltage (Min)60 VAC
Operate Time20ms
Release Time20ms
Features-
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver (Ag)
Coil Power1.3 VA
Coil Resistance-
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HJ2-AC200V
Related LinksHJ2-A, HJ2-AC200V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
HJ2-AC200V Details Description
Related parts for HJ2-AC200V
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP6T datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 160A D2PAK datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20% 15V 2915 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CONN HIGH SPD CARD EDGE 180POS datasheet.pdf