AVX Corporation 0201YJ3R3BBWTR\500
0201YJ3R3BBWTR\500 picture photo
Mfg. Part Number
0201YJ3R3BBWTR\500
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 3.3PF 16V 0201
Datasheet Download
0201YJ3R3BBWTR\500.pdf
Availability of 0201YJ3R3BBWTR\500
QUANTITY
0201YJ3R3BBWTR\500 Order Process
Ship out your order
Specifications of 0201YJ3R3BBWTR\500
Internal Part NumberEIS-0201YJ3R3BBWTR\500
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-P®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated16V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0201 (0603 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.024" L x 0.013" W (0.60mm x 0.33mm)
Height - Seated (Max)0.011" (0.28mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0201YJ3R3BBWTR\500
Related Links0201YJ3R3, 0201YJ3R3BBWTR\500 Datasheet, AVX Corporation Distributor
0201YJ3R3BBWTR\500 Details Description
Related parts for 0201YJ3R3BBWTR\500
Connector Receptacle 21 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HEADER VERT .100 10POS 30AU datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 500MW LLDS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC OSC XTAL DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 83 I/O 100VQFP datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 180MA 4.78 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 576K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT PIN datasheet.pdf