AVX Corporation 0201YJ3R6BBWTR
0201YJ3R6BBWTR picture photo
Mfg. Part Number
0201YJ3R6BBWTR
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 3.6PF 16V 0201
Datasheet Download
0201YJ3R6BBWTR.pdf
Availability of 0201YJ3R6BBWTR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
0201YJ3R6BBWTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 0201YJ3R6BBWTR
Internal Part NumberEIS-0201YJ3R6BBWTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-P®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.6pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated16V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0201 (0603 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.024" L x 0.013" W (0.60mm x 0.33mm)
Height - Seated (Max)0.011" (0.28mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0201YJ3R6BBWTR
Related Links0201YJ3, 0201YJ3R6BBWTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
0201YJ3R6BBWTR Details Description
Related parts for 0201YJ3R6BBWTR
IC REG LDO 3V 50MA SOT23-5 datasheet.pdf
IC 900MA POWER DIST SW 8-SOIC datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 15.7UH SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 8V 0.5A TO220CP-3 datasheet.pdf
RES SMD 3.16KOHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.82UF 10V X5R 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
LM1N 3.5/90/17 BK 4.5MM PIN datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CAP CER 62PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf