TE Connectivity Deutsch Connectors 983-6KE14-15P7-L
983-6KE14-15P7-L picture photo
Mfg. Part Number
983-6KE14-15P7-L
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS PIN
Datasheet Download
983-6KE14-15P7-L.pdf
Availability of 983-6KE14-15P7-L
QUANTITY
983-6KE14-15P7-L Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-6KE14-15P7-L
Internal Part NumberEIS-983-6KE14-15P7-L
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
Series983
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
Orientation7
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-6KE14-15P7-L
Related Links983-6KE1, 983-6KE14-15P7-L Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-6KE14-15P7-L Details Description
Related parts for 983-6KE14-15P7-L
CONN FFC FPC TOP 30POS 1MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPT W/WIRE LEADS datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 0.60PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN CARD EDGE .05" 60 POS datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ24B PG29 datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP MICA 22PF 5% 4KV SMD datasheet.pdf