AVX Corporation 0201YJ3R9BBWTR
0201YJ3R9BBWTR picture photo
Mfg. Part Number
0201YJ3R9BBWTR
Brief Description
CAP THIN FILM 3.9PF 16V 0201
Datasheet Download
0201YJ3R9BBWTR.pdf
Availability of 0201YJ3R9BBWTR
QUANTITY
0201YJ3R9BBWTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 0201YJ3R9BBWTR
Internal Part NumberEIS-0201YJ3R9BBWTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.9pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated16V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0201 (0603 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.024" L x 0.013" W (0.60mm x 0.33mm)
Height - Seated (Max)0.011" (0.28mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0201YJ3R9BBWTR
Related Links0201YJ3, 0201YJ3R9BBWTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
0201YJ3R9BBWTR Details Description
Related parts for 0201YJ3R9BBWTR
IC FPGA 804 I/O 1156FBGA datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 15V 0.28A datasheet.pdf
AML51 BUTTON FOR SWES/INDICATORS datasheet.pdf
RES 39 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RF TXRX MOD 900MHZ U.FL datasheet.pdf
MPAC RA HDR datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
IC FPGA/CPLD NV 101 I/O 144EQFP datasheet.pdf
HD 38999 19C 19#23 SKT RECP datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS datasheet.pdf