AVX Corporation 0201ZC102MAT2A
0201ZC102MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0201ZC102MAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 10V X7R 0201
Datasheet Download
0201ZC102MAT2A.pdf
Availability of 0201ZC102MAT2A
QUANTITY
0201ZC102MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0201ZC102MAT2A
Internal Part NumberEIS-0201ZC102MAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0201ZC102MAT2A
Related Links0201ZC1, 0201ZC102MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0201ZC102MAT2A Details Description
Related parts for 0201ZC102MAT2A
RES SMD 8.06KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 500V 1111 datasheet.pdf
MOTOR STARTER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10V 20% 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
MODULE FEMALE 1POS SCREW datasheet.pdf
CONN CONTACT 16-18 AWG datasheet.pdf
Isolated, Low VOUT to 70A, Half-Brick DC/DC Converters datasheet.pdf