AVX Corporation 0201ZK120GBWTR
0201ZK120GBWTR picture photo
Mfg. Part Number
0201ZK120GBWTR
Brief Description
CAP THIN FILM 12PF 10V 0201
Datasheet Download
0201ZK120GBWTR.pdf
Availability of 0201ZK120GBWTR
QUANTITY
0201ZK120GBWTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 0201ZK120GBWTR
Internal Part NumberEIS-0201ZK120GBWTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance12pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated10V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0201 (0603 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.024" L x 0.013" W (0.60mm x 0.33mm)
Height - Seated (Max)0.011" (0.28mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0201ZK120GBWTR
Related Links0201ZK1, 0201ZK120GBWTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
0201ZK120GBWTR Details Description
Related parts for 0201ZK120GBWTR
TERM BLOCK PLUG 4POS 3.5MM datasheet.pdf
CONN CIC FFC RCPT 20POS 2.54MM datasheet.pdf
RES SMD 21K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADR 56POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
OSC XO 24.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES 4.02 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
POT LINEAR POSITION datasheet.pdf
D4GL-4FFG-A4-NPT datasheet.pdf
CONN PLUG 25POS STRGHT PIN datasheet.pdf