AVX Corporation 0201ZK5R6BBWTR\500
0201ZK5R6BBWTR\500 picture photo
Mfg. Part Number
0201ZK5R6BBWTR\500
Brief Description
CAP THIN FILM 5.6PF 10V 0201
Datasheet Download
0201ZK5R6BBWTR\500.pdf
Availability of 0201ZK5R6BBWTR\500
QUANTITY
0201ZK5R6BBWTR\500 Order Process
Ship out your order
Specifications of 0201ZK5R6BBWTR\500
Internal Part NumberEIS-0201ZK5R6BBWTR\500
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.6pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated10V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0201 (0603 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.024" L x 0.013" W (0.60mm x 0.33mm)
Height - Seated (Max)0.011" (0.28mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0201ZK5R6BBWTR\500
Related Links0201ZK5R6, 0201ZK5R6BBWTR\500 Datasheet, AVX Corporation Distributor
0201ZK5R6BBWTR\500 Details Description
Related parts for 0201ZK5R6BBWTR\500
KIT BASIC EVAL 315MHZ KH SERIES datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH R/A datasheet.pdf
REG SW WIDE-VIN 6A ADJ HORZ SMD datasheet.pdf
IC REGISTERED TRANSCVR 24TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 5.76 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 400VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 5A 120V datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 500MW DO7 datasheet.pdf