Littelfuse 0209004.MXEP
0209004.MXEP picture photo
Mfg. Part Number
0209004.MXEP
Brief Description
FUSE GLASS 4A 350VAC 2AG
Datasheet Download
0209004.MXEP.pdf
Availability of 0209004.MXEP
QUANTITY
0209004.MXEP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0209004.MXEP
Internal Part NumberEIS-0209004.MXEP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series209
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating4A
Voltage Rating - AC350V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case2AG, 5mm x 15mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage100A
Melting I²t148
ApprovalsCE, cULus, PSE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.185" Dia x 0.570" L (4.70mm x 14.48mm)
DC Cold Resistance0.0258 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0209004.MXEP
Related Links020900, 0209004.MXEP Datasheet, Littelfuse Distributor
0209004.MXEP Details Description
Related parts for 0209004.MXEP
CONN HEADER .100 SINGL STR 6POS datasheet.pdf
FIXED IND 82NH 900MA 100 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 25V 10% 2413 datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 25mA Backlight 16-WQFN (3x3) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 63V AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PHOTO 100MM 12-24VDC PNP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 48V 9.4A 450W datasheet.pdf
625 DIP HDR SCRW MACH CONTACT datasheet.pdf
RES 11K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf