Littelfuse 0213.500MXE
0213.500MXE picture photo
Mfg. Part Number
0213.500MXE
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 500MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0213.500MXE.pdf
Availability of 0213.500MXE
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
0213.500MXE Order Process
Ship out your order
Specifications of 0213.500MXE
Internal Part NumberEIS-0213.500MXE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series213
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating500mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t2.905
ApprovalsBSI, CCC, CE, CSA, SEMKO, UR, VDE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.228" Dia x 0.886" L (5.80mm x 22.50mm)
DC Cold Resistance0.37 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0213.500MXE
Related Links0213., 0213.500MXE Datasheet, Littelfuse Distributor
0213.500MXE Details Description
Related parts for 0213.500MXE
OSC 5.0V PROG CMOS TRI ST 50PPM datasheet.pdf
MULTIPLEXER QUAD 2IN 16TSSOP datasheet.pdf
BOOT MOLDED STR SIZE 42 EXPANDED datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 15POS PIN datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 254 TYPE D 12POS datasheet.pdf
LP 7.62/135/16 BK datasheet.pdf
CIRCUIT BOARD FOR WES51(D) datasheet.pdf
MODULE XBEE PRO S3B 900HP U.FL datasheet.pdf
FAN 24VDC 60X15MM 3WR datasheet.pdf
350 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
350 TB PLUGGABLE PLUG WF datasheet.pdf
RES ARRAY 14 RES 1K OHM 16DRT datasheet.pdf