Littelfuse 02133.15MXP
02133.15MXP picture photo
Mfg. Part Number
02133.15MXP
Brief Description
FUSE GLASS 3.15A 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
02133.15MXP.pdf
Availability of 02133.15MXP
QUANTITY
02133.15MXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 02133.15MXP
Internal Part NumberEIS-02133.15MXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series213
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating3.15A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t202
ApprovalsBSI, CCC, CE, CSA, PSE, SEMKO, UR, VDE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.0231 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)02133.15MXP
Related Links02133, 02133.15MXP Datasheet, Littelfuse Distributor
02133.15MXP Details Description
Related parts for 02133.15MXP
CAP CER 2.2UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
IC CLOCK BUFFER 1:8 16-SOIC datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ15 M16 SILVER datasheet.pdf
RES SMD 9.1K OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 17POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS .100" GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
TV 4C 4#16 PIN PLUG datasheet.pdf
RES SMD 3.9 OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf