Littelfuse 0215.200H
0215.200H picture photo
Mfg. Part Number
0215.200H
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE CERAMIC 200MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0215.200H.pdf
Availability of 0215.200H
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
0215.200H Order Process
Ship out your order
Specifications of 0215.200H
Internal Part NumberEIS-0215.200H
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series215
Packaging-
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating200mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA
Melting I²t0.37
ApprovalsUL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance1.75 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0215.200H
Related Links0215, 0215.200H Datasheet, Littelfuse Distributor
0215.200H Details Description
Related parts for 0215.200H
BOARD EVALUATION FOR SI5010 datasheet.pdf
TVS DIODE 85.5VWM 143.85VC SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS VERT .100 GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 120MA 13.56 OHM datasheet.pdf
SENSOR 200PSIS 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
RES 2.7M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 62 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB datasheet.pdf
DISPLAY 101.2MM GREEN 1DIGIT CC datasheet.pdf
SOT23/TO-236 TO DIP-4 SMT ADAPTE datasheet.pdf
RES SMD 2.7M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf