Littelfuse 0215.250MXGP
0215.250MXGP picture photo
Mfg. Part Number
0215.250MXGP
Brief Description
FUSE CERAMIC 250MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0215.250MXGP.pdf
Availability of 0215.250MXGP
QUANTITY
0215.250MXGP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0215.250MXGP
Internal Part NumberEIS-0215.250MXGP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package1,000
Series215
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating250mA
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA
Melting I²t0.545
ApprovalsCE, SEMKO, UL, VDE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance1.24 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0215.250MXGP
Related Links0215.2, 0215.250MXGP Datasheet, Littelfuse Distributor
0215.250MXGP Details Description
Related parts for 0215.250MXGP
IC FPGA 85 I/O 144TQFP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
MICRO-D RCPT 15POS PIN 24" WIRE datasheet.pdf
INPUT MODULE 32 DIGITAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 5.5VOUT 75W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 0.7-5.5V 83W datasheet.pdf