Littelfuse 0215.400MRET1P
0215.400MRET1P picture photo
Mfg. Part Number
0215.400MRET1P
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE CERAMIC 400MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0215.400MRET1P.pdf
Availability of 0215.400MRET1P
QUANTITY
0215.400MRET1P Order Process
Ship out your order
Specifications of 0215.400MRET1P
Internal Part NumberEIS-0215.400MRET1P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series215
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating400mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA
Melting I²t1.325
ApprovalsCE, SEMKO, UL, VDE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.236" Dia x 0.886" L (6.00mm x 22.50mm)
DC Cold Resistance0.5825 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0215.400MRET1P
Related Links0215.40, 0215.400MRET1P Datasheet, Littelfuse Distributor
0215.400MRET1P Details Description
Related parts for 0215.400MRET1P
IDC CABLE- ASR34G/ AE34M / ASR34 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V +/-12V 60W datasheet.pdf
RES SMD 357K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT CORD 3POS FMALE PNL MT datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 26.67MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
18 MTE RCPT SR LATCH .100CL datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS BK 5KW 200V datasheet.pdf
GK NICU NRS PU V0 BELL datasheet.pdf
DECI-CENTER JUMPERS 12POS datasheet.pdf
TOOL DF7 ACCESSORY datasheet.pdf
SR BTS CB FT 4 ASY datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf