Littelfuse 0215004.MXE
0215004.MXE picture photo
Mfg. Part Number
0215004.MXE
Brief Description
FUSE CERAMIC 4A 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0215004.MXE.pdf
Availability of 0215004.MXE
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
0215004.MXE Order Process
Ship out your order
Specifications of 0215004.MXE
Internal Part NumberEIS-0215004.MXE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package1,000
Series215
Packaging-
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating4A
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA
Melting I²t38.7
ApprovalsBSI, CSA, K-MARK, METI, SEMKO, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.228" Dia x 0.886" L (5.80mm x 22.50mm)
DC Cold Resistance0.0163 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0215004.MXE
Related Links02150, 0215004.MXE Datasheet, Littelfuse Distributor
0215004.MXE Details Description
Related parts for 0215004.MXE
RES 15K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 50V 10% AXIAL datasheet.pdf
RES 2 OHM 12W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PC PIN SQUARE 0.045 GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 5POS GOLD SMD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V 10% BX 0805 datasheet.pdf
SR BTS PC 14 ASY CP datasheet.pdf
OSC VCXO 122.88MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.8A SYNC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 24POS PIN datasheet.pdf