Littelfuse 0215004.MXF20P
0215004.MXF20P picture photo
Mfg. Part Number
0215004.MXF20P
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE CERAMIC 4A 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0215004.MXF20P.pdf
Availability of 0215004.MXF20P
QUANTITY
0215004.MXF20P Order Process
Ship out your order
Specifications of 0215004.MXF20P
Internal Part NumberEIS-0215004.MXF20P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series215
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating4A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA
Melting I²t46.96
ApprovalsCCC, CE, CSA, KC, PSE, SEMKO, UL, VDE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.0185 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0215004.MXF20P
Related Links0215004, 0215004.MXF20P Datasheet, Littelfuse Distributor
0215004.MXF20P Details Description
Related parts for 0215004.MXF20P
IC MPU/RESET CIRC 2.80V SC70-4 datasheet.pdf
IND DELAY LINE 1.0NS 1 OHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 1MM 30POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC EEPROM 1MBIT 1MHZ 8DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CONN BKWY HEADER 22POS STR TIN datasheet.pdf
ANT TUF DUCK VHF 136-144MHZ MD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 290.9 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
OSC XO 26.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf