Littelfuse 0215008.MXF20P
0215008.MXF20P picture photo
Mfg. Part Number
0215008.MXF20P
Brief Description
FUSE CERAMIC 8A 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0215008.MXF20P.pdf
Availability of 0215008.MXF20P
QUANTITY
0215008.MXF20P Order Process
Ship out your order
Specifications of 0215008.MXF20P
Internal Part NumberEIS-0215008.MXF20P
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating8A
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA
Melting I²t209.88
ApprovalsCE, CSA, KC, PSE, SEMKO, UL, VDE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.0092 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0215008.MXF20P
Related Links0215008, 0215008.MXF20P Datasheet, Littelfuse Distributor
0215008.MXF20P Details Description
Related parts for 0215008.MXF20P
CONN IC DIP SOCKET 14POS TIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.7 OHM 5% 50W datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 4V 20% 1507 datasheet.pdf
2810-3 FEED SLIDE HOUSING datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 400V RADIAL datasheet.pdf
RES 593.25 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 320MHZ 6-CLCC datasheet.pdf